23 września 2015

Konferencja jubileuszowa PBW w Łodzi

23 września 2015 r. o godz.12.00

w Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury
odbyła się jubileuszowa konferencja
z   o k a z j i   9 0 - l e c i a 

Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi

Zobacz relację TV TOYA
http://tvtoya.pl/news/show/11342,1
Ponad 100 gości zgromadziło się, aby uczcić 90 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi na konferencji jubileuszowej w Łódzkim Domu Kultury. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz oświatowych, związków zawodowych, zaprzyjaźnionych uczelni, szkół, bibliotek i innych instytucji kulturalno-oświatowych, a także byli i obecni pracownicy książnicy.

Konferencję jubileuszową otworzył JAROSŁAW JĘDRYCH - Dyrektor PBW w Łodzi, stwierdzając, iż niewiele instytucji z naszego regionu może poszczycić się tak długą tradycją (m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, która za 2 lata świętować będzie 100 lat, Województwo Łódzkie 96 lat, Lotnisko Łódzkie 90 lat, Ogród Zoologiczny 77 lat, Uniwersytet Łódzki 70 lat). Przypomniał, że Biblioteka Pedagogiczna już 90 lat wspiera edukację w województwie łódzkim i jak inne biblioteki stała się placówką wielofunkcyjną, działającą w przestrzeni publicznej, w środowisku lokalnym. Doskonale odnajduje się też w czasach rewolucji informatycznej, wykorzystując komputer jako nowe narzędzie, zajmując się przetwarzaniem informacji niezależnie od nośnika – książki, czy danych na dysku. Dyrektor przywitał znakomitych gości, ale przede wszystkim byłych i obecnych pracowników, dzięki którym Biblioteka wygląda dziś tak, jak wygląda i ma takie osiągnięcia, jakie ma.

Głos zabrała również MARIOLA MIRECKA – Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, która podreśliła, iż PBW w Łodzi przez te 90 lat pomogła zapewne milionom osób zaspokoić ciekawość i głód wiedzy, przyczyniając się do dobrych efektów w szkołach i na uczelniach, ale również była miejscem kontaktów międzyludzkich. Składając gratulacje i wyrazy uznania za działalność Biblioteki i sympatię rzeszy osób z niej korzystających, wręczyła prezent upamiętniający obchody 90-lecia.

Następnie liczne grono osób ze współpracujących i zaprzyjaźnionych instytucji złożyło Dyrekcji oraz wszystkim pracownikom PBW w Łodzi z okazji tak wspaniałego jubileuszu najlepsze życzenia, podziękowania, listy gratulacyjne (Zobacz galerię listów gratulacyjnych) oraz podarunki. Wszyscy w pięknych słowach wyrażali swoje uznanie za dotychczasową pracę Biblioteki i osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania wiedzy i czytelnictwa. Miło było słuchać tych budujących życzeń i dziękczynień, tym bardziej, że przez długi czas kolejka chętnych do mikrofonu wydawała się nie mieć końca :)

Podczas konferencji swoją premierę miał FILM 90 lat PBW, prezentujący ciekawostki z historii i współczesności Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi.
Kolejnym punktem programu były wystąpienia prof. dr hab. JAROSŁAWA PŁUCIENNIKA - Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego pt. "Cyfra i kultura. Dlaczego kupuję jeszcze papierowe książki i dlaczego lubię chodzić do archiwów?" oraz dr DARIUSZA SZLAWSKIEGO, byłego pracownika PBW w Łodzi nt. "Geneza i rozwój działalności Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi".

Następnie wręczono nagrody laureatom konkursów ogłoszonych z okazji jubileuszu naszej biblioteki:  „Biblioteka przyszłości” (konkurs plastyczny dla uczniów przedszkoli szkół podstawowych) oraz „Kto czyta książki, żyje podwójnie” (konkurs literacki, na krótką formę literacką (fraszka, limeryk itp.) dla uczniów szkół ponadpodstawowych). Poznaj szczegóły.

W części artystycznej na scenie zaprezentowali się uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. ANNA TOPORKIEWICZ (skrzypce) przy akompaniamencie MARIOLI SOSNOWSKIEJ-KRAUZE (fortepian) w utworze Pablo de Sarasate – „Melodie Cygańskie” opus Dwudzieste (20) [przygotowanie – p. Tomasz Król]. Kwartet smyczkowy w składzie: JOANNA STREMBICKA (skrzypce), JOANNA KOSIŃSKA-WAJCHT (skrzypce), PIOTR KAŹMIERCZAK (altówka), JAKUB LEMAŃSKI (wiolonczela) w utworach: Andrzeja Panufnika – Suita Staropolska cz. I Cenar, cz. II Wyrwany, cz. III Hayduk [przygotowanie – p. Ryszard Jan Osmoliński].

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego w kuluarach mogli ze sobą porozmawiać i powspominać.
JC

OTWARCIE KONFERENCJI

 
 


GRATULACJE, ŻYCZENIA, PODARUNKI


PREMIERA FILMU O PBW W ŁODZI
Zobacz FILM 90 lat PBW na kanale YouTube lub klikając w poniższy obrazek.WYSTĄPIENIA NAUKOWE
 

WRĘCZENIE NAGRÓD KONKURSOWYCH


CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

 

W KULUARACH


 
 


CHWILA DLA MEDIÓW


KONFERANSJERZY I FOTOGRAFOWIE

 


Fot. K. Kałużna, P. Kowalczyk, J. Chylak
WSZYSTKICH ZAPRASZAMY ZA 10 LAT,

WTEDY UCZCIMY OKRĄGŁE 100 LAT !!! 


 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Bluehost