2 marca 2015

„Życie codzienne w dawnych elementarzach” - wystawa

Od marca do października 2015 rokuMUZEUM OŚWIATY ZIEMI ŁÓDZKIEJ
zaprasza na nową wystawę czasową, zatytułowaną „Życie codzienne w dawnych elementarzach”

Tym razem prezentujemy dawne podręczniki, pochodzące ze zbiorów PBW oraz materiały z zasobów własnych Muzeum, takie jak plansze dydaktyczne, stanowiące materiał pomocniczy do elementarza Mariana Falskiego czy dawny fartuszek szkolny, identyczny do tego, jaki miała na sobie Ala z wspomnianej książki, chlebak ze znaczkami, dokumentującymi turystyczne zamiłowania dawnych uczniów, kałamarnicę czy drewniany piórnik.

Zamysłem organizatorów było ukazanie zmieniającej się w czasie rzeczywistości, przez pryzmat pierwszych podręczników szkolnych. Z uwagi na brak miejsca w gablotach musieliśmy dokonać ścisłej selekcji, wybierając najciekawsze elementarze z bogatego zasobu naszej Biblioteki. Niemal każdy z nich zawiera opisy i ilustracje, ukazujące zarówno dorosłych, dzieci, zwierzęta oraz otaczający je świat. Opisuje zachodzące między nimi relacje, rytuały oraz czynności dnia codziennego: w domu, szkole i pracy. Najczęściej głównymi bohaterami podręcznika są dzieci, w wieku zbliżonym do tego, w jakim byli uczniowie dla których podręcznik był przeznaczony. Widzimy je od rana do wieczora, a nawet w nocy. Możemy zapoznawać się z zajęciami, jakim oddawali się w czasie obowiązkowych szkolnych zajęć, pobytu w domu, zabawy czy sportu.

Najstarsze z prezentowanych elementarzy pochodzą z końca XIX i początku XX wieku, a najmłodsze z początku drugiej połowy XX wieku. Każdy może być skarbnicą wiedzy na temat dnia codziennego czasu z którego pochodzi. Bo choć nie takie było główne zamierzenie ich autorów, którzy chcieli przede wszystkim w ciekawy sposób nauczyć dzieci czytania i pisania, to elementarze są pośrednio świadkami minionych okresów. Porównując je można wysnuć wiele wniosków. Z tych najstarszych jasno wynika, że dzieci w początkach XX wieku miały o wiele więcej obowiązków niż w okresach późniejszych, choć porównując je z tymi jakim muszą podołać współczesne dzieci, nie sposób nie odnieść wrażenia, że dzisiejsi uczniowie niewiele wiedzą o pomaganiu w domu czy np. pracy w polu bądź ogródku. Ich głównymi zadaniami jest nauka, sport i rozrywka, której dawniejsi uczniowie mieli znacznie mniej, a na dodatek najczęściej musieli ją sobie sami zorganizować.

Trudno było wybrać na której stronie otworzyć wyeksponowany elementarz, bo pokazując jedne, z konieczności, w ukryciu pozostawały inne treści. Dlatego też w trzech antyramach zaprezentowano zeskanowane, wybrane, strony z różniących się datą wydania podręczników, tak by choć w kilku wypadkach szerzej ukazać - za ich pośrednictwem - różne aspekty życia w przeszłości.

Serdecznie zapraszamy!
EG

 

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Bluehost