2 marca 2015

Street walk z okazji 90-lecia

1 marca PBW skończyła 90 lat.

Z okazji urodzin zorganizowaliśmy 
biblioteczny STREET WALK pod hasłem 
„90 lat już mamy! 
Nadal świetnie się trzymamy!”

PBW jest największą instytucją obsługującą środowisko oświatowe w województwie. Pragnąc uczcić rozpoczęcie obchodów 90-lecia, postanowiliśmy zaakcentować naszą obecność na najbardziej znanej łódzkiej ulicy i zaprosić wszystkich Łodzian do korzystania z naszych zbiorów książkowych i multimedialnych oraz usług.

Miejsce zbiórki "pod Stokrotką" oraz trasa przemarszu ulicą Piotrkowską nie były przypadkowe. Pierwszą siedzibą Państwowej Centralnej Biblioteki Pedagogicznej, utworzonej 1 marca 1925 był budynek przy ul. Andrzeja 7 (obecnie ul. Andrzeja Struga). Biblioteka Pedagogiczna zmieniała siedziby aż 8 razy. Dwie z nich zlokalizowane były przy ul. Piotrkowskiej: 104 i 179. Od 1978 r. PBW mieści się przy ul. Wólczańskiej 202, „5 minut spacerkiem” od Piotrkowskiej.


Podczas imprezy  świętowały z nami przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 23 w Łodzi, z którym nasza biblioteka współpracuje już ponad 10 lat. Skupiamy uwagę na przedszkolakach i innych dzieciach niezupełnie bezinteresownie. Mamy nadzieję, że przez różne działania zbudujemy w nich przyjemne skojarzenia z książką i biblioteką, by w przyszłości jak najczęściej z nich korzystały („czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”).
 
Po krótkim wstępie historycznym wicedyrektora Marcina Paszkowskiego oraz odczytaniu kilku sentencji naszego patrona prof. Tadeusza Kotarbińskiego przez koleżankę Katarzynę Figurską, ruszyliśmy w kierunku Kufra Reymonta, rozdając zakładki do książek, częstując cukierkami oraz skandując okolicznościowe hasła: "90 lat już mamy, nadal świetnie się trzymamy", "biblioteka lepsza od mleka", "urodziny świętujemy, cukierkami częstujemy", "PBW - przybądź tu", "kto czyta nie błądzi"...

Pod pomnikiem noblisty przedszkolaki odśpiewały PBW "100 lat", wręczyły dyrektorowi Jarosławowi Jędrychowi wykonaną przez siebie książeczkę oraz wydeklamowały wierszyki napisane przez mamy przedszkolaków (Monika Olawa vel Olawińska oraz Magdalena Cieślak):

Jestem sobie taki ktoś,
kto czytania nie ma dość.
Książki zbieram i pożeram
ciągle w bibliotece szperam.

Gdy głód liter mnie ogarnie
robię napad na księgarnie.
Chwytam książkę, drzwi zamykam,
gdzie się tylko da to czytam.
 
Nawet powiem wam w sekrecie
na tablecie w toalecie
i pod kołdrą się z nią chowam
gdy lektura wyjątkowa.

Czy przychodzi wam do głowy
Kto ja jestem? Mól książkowy!

Drogi Molu, dziecko pyta,
co najbardziej lubisz czytać?
Bajki, wiersze, dramat, prozę?
Śmieszne śmiechy, straszną grozę?

Mól uśmiechnął się szeroko:
i do dziecka puścił oko.
Każda książka smak ma inny
słodko-kwaśny i wykwintny.

Lecz najbardziej smakowita
jest, gdy dziecko za mną czyta.

Po cukierkowym poczęstunku i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, przedszkolaki z uwagi na deszczową aurę  pożegnały się, a pracownicy PBW ruszyli w stronę Al. marsz. J. Piłsudskiego, gdzie zaplanowano koniec przemarszu. Miło nam, iż mimo niesprzyjającej pogody udało się spotkać w dużej grupie sympatyków biblioteki i wspólnie uczcić nasze święto w otoczeniu Łodzian  oraz mediów.

Już teraz zapraszamy na kolejne imprezy rocznicowe. W marcu-kwietniu w naszej siedzibie można obejrzeć wystawę „Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi 1925-2015”. Po wakacjach planowana jest uroczysta konferencja skierowana do środowiska oświatowego.

Obejrzyj KSIĄŻKĘ prezent od przedszkolaków.
Zobacz relację TV TOYA "90 lat Biblioteki Pedagogicznej"

"PBW 1925 - 2015" - wystawa

Z okazji jubileuszu 90-lecia PBW w Łodzi serdecznie zapraszamy do naszej siedziby, gdzie w holu głównym w marcu i kwietniu można obejrzeć wystawę "Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi 1925-2015". Celem ekspozycji jest przypomnienie najważniejszych faktów z historii PBW w Łodzi, prezentacja najciekawszych inicjatyw oraz szerokiej działalności PBW w Łodzi, jak również promowanie czytelnictwa, zbiorów i usług bibliotecznych.

 
 

„Życie codzienne w dawnych elementarzach” - wystawa

Od marca do października 2015 rokuMUZEUM OŚWIATY ZIEMI ŁÓDZKIEJ
zaprasza na nową wystawę czasową, zatytułowaną „Życie codzienne w dawnych elementarzach”

Tym razem prezentujemy dawne podręczniki, pochodzące ze zbiorów PBW oraz materiały z zasobów własnych Muzeum, takie jak plansze dydaktyczne, stanowiące materiał pomocniczy do elementarza Mariana Falskiego czy dawny fartuszek szkolny, identyczny do tego, jaki miała na sobie Ala z wspomnianej książki, chlebak ze znaczkami, dokumentującymi turystyczne zamiłowania dawnych uczniów, kałamarnicę czy drewniany piórnik.

Zamysłem organizatorów było ukazanie zmieniającej się w czasie rzeczywistości, przez pryzmat pierwszych podręczników szkolnych. Z uwagi na brak miejsca w gablotach musieliśmy dokonać ścisłej selekcji, wybierając najciekawsze elementarze z bogatego zasobu naszej Biblioteki. Niemal każdy z nich zawiera opisy i ilustracje, ukazujące zarówno dorosłych, dzieci, zwierzęta oraz otaczający je świat. Opisuje zachodzące między nimi relacje, rytuały oraz czynności dnia codziennego: w domu, szkole i pracy. Najczęściej głównymi bohaterami podręcznika są dzieci, w wieku zbliżonym do tego, w jakim byli uczniowie dla których podręcznik był przeznaczony. Widzimy je od rana do wieczora, a nawet w nocy. Możemy zapoznawać się z zajęciami, jakim oddawali się w czasie obowiązkowych szkolnych zajęć, pobytu w domu, zabawy czy sportu.

Najstarsze z prezentowanych elementarzy pochodzą z końca XIX i początku XX wieku, a najmłodsze z początku drugiej połowy XX wieku. Każdy może być skarbnicą wiedzy na temat dnia codziennego czasu z którego pochodzi. Bo choć nie takie było główne zamierzenie ich autorów, którzy chcieli przede wszystkim w ciekawy sposób nauczyć dzieci czytania i pisania, to elementarze są pośrednio świadkami minionych okresów. Porównując je można wysnuć wiele wniosków. Z tych najstarszych jasno wynika, że dzieci w początkach XX wieku miały o wiele więcej obowiązków niż w okresach późniejszych, choć porównując je z tymi jakim muszą podołać współczesne dzieci, nie sposób nie odnieść wrażenia, że dzisiejsi uczniowie niewiele wiedzą o pomaganiu w domu czy np. pracy w polu bądź ogródku. Ich głównymi zadaniami jest nauka, sport i rozrywka, której dawniejsi uczniowie mieli znacznie mniej, a na dodatek najczęściej musieli ją sobie sami zorganizować.

Trudno było wybrać na której stronie otworzyć wyeksponowany elementarz, bo pokazując jedne, z konieczności, w ukryciu pozostawały inne treści. Dlatego też w trzech antyramach zaprezentowano zeskanowane, wybrane, strony z różniących się datą wydania podręczników, tak by choć w kilku wypadkach szerzej ukazać - za ich pośrednictwem - różne aspekty życia w przeszłości.

Serdecznie zapraszamy!
EG

 

Darmowe E-NOWOŚCI IBUK Libra

Z okazji zbliżającego się Światowego Tygodnia E-książki IBUK Libra przygotował dla czytelników niezwykłą niespodziankę! Co miesiąc (począwszy od marca), na stronie głównej IBUKA Libry, będzie zamieszczana jedna z książkowych nowości Domu Wydawniczego PWN.
Wśród gorących tytułów nie zabraknie beletrystyki, literatury faktu czy publikacji popularnonaukowych. Czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z Książką Miesiąca przez 30 dni. Czas na jej przeczytanie będzie odmierzał specjalny zegar. Osoby zainteresowane korzystaniem z internetowej czytelni zapraszamy na stronę IBUK Libra

Jeśli jesteś czytelnikiem PBW w Łodzi możesz skorzystać 
z 174 tytułów najbardziej poszukiwanych podręczników
(lista podręczników dostępna tutaj
oraz 511 innych darmowych publikacji 
na miejscu w Czytelni lub innym wydziale Biblioteki,
ewentualnie w domu po otrzymaniu kodu PIN od bibliotekarza.


1 marca 2015

PBW w Łodzi ma już 90 lat !

Utworzenie 1 marca 1925 PĄŃSTWOWEJ CENTRALNEJ BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ uwieńczyło lata wysiłków środowisk oświatowych w Łodzi, zmierzających do posiadania własnej książnicy. Pierwszą bibliotekę w 1878 utworzyli zaborcy. W niepodległej Polsce, w 1921 r. powstała biblioteka samorządowa, ale zaniedbana - szybko upadła. Dopiero ogólnopolska akcja tworzenia sieci bibliotek przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w latach 20-tych zakończona została sukcesem.


Dziś, sędziwa jubilatka, z nowoczesną ofertą usług informacyjnych doskonale odnajduje się w realiach XXI wieku. Zbiory i wyposażenie Biblioteki są dowodem zaangażowania wielu pokoleń bibliotekarzy, którzy w długiej historii placówki pełnili służbę wobec nauczycieli i kandydatów do zawodu nauczycielskiego. Współcześnie Biblioteka stanowi nowoczesny ośrodek informacji naukowej, wzbogacając wiedzę przyszłych i obecnych nauczycieli.

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Web Hosting Bluehost